Čistokrevná plemena

Mám velmi ráda krásné králíky. Králíky se zajímavou barvou, pěkným tvarem těla, s elegantní hlavou i pevným uchem. Když mi bylo 18 let, byla jsem posuzovatelkou králíků. Třebaže dnes dávám přednost výcviku zvířat, láska k čistokrevným plemenům ve mě zůstala dodnes.

I proto jsem se před několika lety v rámci celé Evropy pustila do hledání plemen, kteří by zvládli oboje. I krásu i vitalitu - velmi pěknou barevnost i vlohy pro sport králičí hop.

V Holandsku jsem našla Zakrslého zaječího (neboli Polish), v Rakousku a Anglii zase Mini rexe v královské plášťové kresbě (tkz leopardí rex). Na obě tato plemena mám dnes uznané Novošlechtění a doufám, že se povede jednoho dne i oficiální uznání těchto plemen v rámci Českého svazu chovatelů.

 

Polish jsou velmi zvláštní králíčci, kteří nejsou zrovna pro každého. Jsou velmi nezávislí a vitální. Připomínají miniaturu na pérkách. Úžasné se pohybují, kdo je viděl ve skokové soutěži, nikdy na jejich projev nezapomene. Povahou jsou velmi zvláštní, dlouho jim trvá, než přilnou "ke svému člověku". Ale když se to stane, nemáte oddanějšího přítele.

Mini rexi mají zase naprosto úžasně mazlivou povahu, kterou podporuje i hebkost a nádherné barvy kožíšku. Máte pocit, že byste se na něj dívali a hladili ho od rána do večera. Navíc jejich hmotnost 1,5-2kg je ideální hmotností králičího hopáčka. Pohybují se rádi, vůbec to nejsou žádné "bábovky". Samozřejmě nemohou dosáhnout skokových vlastností pravých Sportovních králíků, ale rozhodně se nenechají zahanbit a snaží se ze všech sil.

Polish (Zakrslý zaječí)

  

Hmotnost: 800g - 1.150g

Tvar: Tvar má stejné podmínky jako u klasických plemen, pouze vysedlé kyčelní kosti je nutné posuzovat méně přísně vzhledem k šlachovitosti celého těla.

Typ: Výrazná postava zaječího králíka na vysokých nohách. Štíhlé tělo, jemná hlava, výrazný krk. Typ, který nesmí jakkoliv připomínat typ klasického zakrslého králíka. Délka ucha 5-7cm.

Srst: Jedná se o klasický typ srsti, její délka je však zkrácená oproti velkým plemenům.

Barevné rázy, které chovám:

                    kuní modrý

                    kuní hnědý

                    ruský hnědý

                    ruský modrý

                    kuní bílopesíkatý hnědý

                    kuní bílopesíkatý modrý

                    bílý červenooký

Mini rex

  

Hmotnost: 1,7 -2,0 Kg

Tvar: Klasický s velkým důrazem na velmi pěknou záď a pevnou nohu.

 

Typ: Typ nesmí připomínat zakrslé králíky, spíše malá plemena v menší velikosti. Délka ucha 8-10cm.

Srst: Velký důraz na rexovitou srst. Ta je tvořena pouze podsadovými chloupky, klasické krycí pesíky musí být jemné a smějí přesahovat podsadu pouze o 1mm. Délka srsti cca 12 mm.

Barevné rázy, které najdete v naší králíkárně:

                   Tříbarevný s královskou plášťovou kresbou ( Leopardí rex)                

                   Japonovitý

                   Tříbarevný dalmatinský strakáč